منتديات شاريا

بخێربێن بۆ كۆربه ندێ كومه‌لگه‌‌ها شاریا

الرئيسيةمكتبة الصورس .و .جبحـثالأعضاءالتسجيلدخول
بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم
حالة الطقس -weather
حالة طقس في دهوك/ شاريا لمدة 15 يوم
المواضيع الأخيرة
» يسوع طريق وحق وحياة
الأربعاء مايو 18, 2016 11:56 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

» نشيد مريم / الشماس سمير كاكوز
الإثنين سبتمبر 14, 2015 2:35 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

» المزمور العاشر
الأحد سبتمبر 13, 2015 9:27 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

» المزمور التاسع
الأحد سبتمبر 13, 2015 9:26 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

» المزمور الثامن
الأحد سبتمبر 13, 2015 9:26 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

» المزمور السابع
الأحد سبتمبر 13, 2015 9:25 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

» مزمور السادس
السبت سبتمبر 12, 2015 3:20 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

» مزمور الخامس
السبت سبتمبر 12, 2015 3:19 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

» المزمور الرابع
الخميس سبتمبر 10, 2015 4:46 pm من طرف الشماس سمير كاكوز

مواقع الأيزيدية

your IP
IP
عداد زوار ودول الزوار
العاب\\game

أتصل بنا
...... ...... لأتصل بأدارة......... ...... أضغط هنا & أتصل بنا...... . .... لأرسل ريسالة او مقالة......

شاطر | 

52 فه‌رمانێن ئێزدیان د په‌رتووكه‌كا دیرۆكی ئه‌كادیمی دكیۆمێنتی دا

استعرض الموضوع السابق استعرض الموضوع التالي اذهب الى الأسفل 
كاتب الموضوعرسالة
منتديات شاريا
كارگێری-أدارة
كارگێری-أدارة

مُساهمةموضوع: 52 فه‌رمانێن ئێزدیان د په‌رتووكه‌كا دیرۆكی ئه‌كادیمی دكیۆمێنتی دا   الأربعاء يناير 06, 2010 7:51 pm

خواندن: جعفر سمۆ

ئێزدییان د درێژاهیا دیرۆكێ‌ دا گه‌له‌ك ده‌رده‌سه‌ری و مال وێرانكرن دیتییه‌ ژ ئه‌نجامێ‌ فه‌رمانێن ب سه‌رێ‌ وان دا هاتین ژ ده‌ستێ‌ ئۆسمانی وسه‌فه‌وی ومیرێن ناڤخۆیی، چ وه‌كۆ ئێزدی كۆ ب خۆ دینه‌كێ‌ جودابووینه‌ ژ دینێ‌ ده‌ستهه‌لاتێن حوكم لوان دكرن ژ ئالییه‌كی ڤه‌، یان ژی وه‌كۆ كورد ژ ئالییه‌كێ‌ دیڤه‌.
لڤان چه‌ند رۆژێن بۆری په‌رتووكه‌ك ب زمانێ‌ عه‌ره‌بی چاب بوویه‌ ل چاپخانه‌یا خانی ل دهۆكێ‌ ل ژێر ناڤێ‌ (ماسأة‌ الایزدیین، الفرمانات و حملات الابادة‌ ضد الكورد الایزدیین عبر التأریخ) یا هه‌ردوو نڤیسه‌رێن هێژا (د. عه‌دنان زیان فه‌رحان و قادر سه‌لیم شه‌مۆ)، په‌رتووك ژقه‌بارێ‌ ناڤینه‌ و (249) لاپه‌ره‌ بخۆڤه‌ هه‌مبێزدكه‌ت. ئه‌م دكارن بێژن كۆ ئه‌ڤ بابه‌ته‌ ئێكه‌مین جاره‌ بشێوه‌یه‌كێ‌ وه‌سان به‌رفرهـ وئه‌كادیمی ودكیۆمێنیتی دبته‌ بابه‌تێ‌ په‌رتووكه‌كێ‌ دناڤا په‌رتۆكخانه‌ێن كوردی دا، گرنگیا ڤێ‌ په‌رتۆكێ‌ د وان ژێده‌ران دا دیاردبت یێن تێدا هاتینه‌ بكارئینان و بتایبه‌تی دكیۆمێنت و ژێده‌رێن ئۆسمانی، چونكی ئه‌ڤ ژێده‌ر نه‌ به‌لگه‌یێن باوه‌رپێكرینه‌ كۆ راستییا فه‌رمانێن ئێزدیان بده‌نه‌ زانین.
په‌رتۆك ژ رێكخۆشكرنێ‌ (التمهید) و سێ‌ فه‌سلێن سه‌ره‌كی، زێده‌باری پاشگۆیه‌كی كۆ كۆمه‌كا دكیۆمێنتێن ئۆسمانی و وێنێن هنده‌ك ژ كه‌سایه‌تی و میرێن ئێزدیان پێك دئێت.
د رێكخۆشكرنا په‌رتۆكێ‌ دا باسێ‌ ده‌رده‌سه‌ریا ئێزدیان هاتیه‌ كرن ژده‌مێ‌ هێرشێن (فتوحات)ێن موسلمانان بۆ سه‌ر كوردستانێ‌ و هه‌تا دگه‌هیته‌ سه‌رده‌مێ‌ ئۆسمانییان، لێ‌ د فه‌سلێ‌ ئێكێ‌ دا دووپاتی ل هه‌وێن له‌شكری یێن ب سه‌رێ‌ ئێزدیان هاتین ژلایێ‌ ئۆسمانی وسه‌فه‌وی یا ڤه‌ ل ده‌ستپێكا سه‌دێ‌ شازدێ‌ زایینی هه‌تا دوماهی یا سه‌دێ‌ هه‌ژدێ‌.
د فه‌سلێ‌ دووێ‌ دا ڤه‌كۆلین هاتینه‌ كرن ل سه‌ر هه‌وێن دژی ئێزدیان ژلایێ‌ ئۆسمانیان و زێده‌باری یێن میرێن نافخۆیی ب درێژاهییا سه‌دێ‌ نۆزدێ‌.
ل فه‌سلێ‌ سیێ‌ ودوماهیێ‌ رۆنكرنه‌ك ل سه‌ر نه‌خۆشیێن ب سه‌رێ‌ ئێزدیان هاتین دماوێ‌ سه‌دێ‌ بیستێ‌ دا، و هه‌ر دچارێكا سه‌دێ‌ ناڤبری دا سیاسه‌تا خراب یا ئۆسمانی یان به‌رده‌وام بوو دراستا ئێزدیان دا، ب تایبه‌ت پشتی ده‌ستپێكرنا جه‌نگا جیهانی یا ئێكێ‌ كۆ نه‌هێلانا كێم ئایین ونه‌ته‌وان د ناڤ ده‌وله‌تا ئۆسمانی دا، و ل ڤێرێ‌ جینۆسایدا ئه‌رمه‌نان و هه‌ر كه‌سێ‌ هاریكاریا وان ژی كری ده‌ستپێكرن، هه‌ر دڤی فه‌سلی دا لێكۆلین ل سه‌ر تراجیدیێن ئێزدیان هاتیه‌ كرن پشتی دامه‌زراندنا ده‌وله‌تا ئیراقێ‌ ژی ل سالا 1921ێ‌، كۆ وان ژی به‌رده‌وام سیاسه‌تا شۆفینی ده‌رهه‌قا ئێزدیان دا بكارئینایه‌ چ ده‌ركرن ژگوندێن وان یان ژی ده‌سته‌سه‌ركرنا عه‌ردێن وان، و هه‌ر ل سه‌ر ده‌مێ‌ ڤێ‌ حكوومه‌تێ‌ ب سه‌دان گوندێن ئێزدیان ژناوچێن شنگال و شێخان و ئه‌لقوش و دهۆك ب كوته‌كی ده‌ركرن و ل كومه‌لگه‌هان ل هه‌ڤ جه‌ماندن، زێده‌باری وێ‌ كاره‌ساتا مه‌زنا دژی مرۆڤایه‌تیێ‌ ئه‌وا ل سالا 2007 ل سیبا شێخ خدر و گرعوزێر روودای، كۆ ڤێ‌ كاره‌ساتێ‌ وژدانێ‌ مرۆڤایه‌تیێ‌ هه‌ژاند ده‌مێ‌ ب سه‌ده‌ها زارۆكێن بێ‌ گونه‌هـ ودایكێن ل به‌ر زارۆكان بن ئاخ كرین.
د ئه‌نجامێن ڤێ‌ لێكۆلینێ‌ دا نڤیسه‌رێن وێ‌ دیار دكه‌ن كو په‌یڤا فه‌رمان په‌یڤه‌كا ره‌شه‌ دناڤ ئێزدیان دا رامانا ئێش وئازاران د ده‌ت، ژبه‌ر كۆ هه‌فتێ‌ و دوو جاران ڤێ‌ په‌یڤێ‌ ئێزدی براندی نه‌ و ده‌ربه‌ده‌ری چۆل و چیایان كرینه‌ وگوند ومالێن وان شه‌وتاندینه‌ و ژن وزارۆكێن وان بۆ خۆ برینه‌.
وه‌كی مه‌ ل پێشیێ‌ گۆتی كۆ ئێزدی د وێ‌ باوه‌ریێ‌ دانه‌ (72) فه‌رمان بسه‌رێ‌ وان هاتینه‌، لێ‌ ل دووڤ ئه‌نجامێن ڤه‌كۆله‌ر گه‌هشتینێ‌ ب تنێ‌ ل سه‌رده‌مێ‌ ئۆسمانیان 72 فه‌رمان ب سه‌ری هاتینه‌، چونكی ئه‌ڤ زاراڤه‌ (فه‌رمان) ل سه‌ر وی ده‌می هاتیه‌ بكار ئینان، هه‌ر ژ به‌ر ڤێ‌ چه‌ندێ‌ په‌یڤا فه‌رمان ل جه‌م ئێزدیان رامانا خۆ یا دورست گوهارتیه‌ ژ(بریارا فه‌رمی یا ده‌وله‌تی) بۆ رامانا (زولم و زۆرداریێ‌).
هه‌ر چه‌نده‌ ناڤ ونیشانێن په‌رتۆكێ‌ ئێزدی گه‌له‌ك به‌حس دكه‌ن لێ‌ زێده‌ پێزانین و ژێده‌رێن وه‌سان ل به‌رده‌ست نه‌بوینه‌، بتنێ‌ ب شێوێ‌ زاره‌كی ل جڤاتان ل بیرا خۆ دئینن، له‌وا گه‌نگه‌شه‌كرن و نڤیسین ل دۆر بابه‌تێ‌ فه‌رمانێن بسه‌رێ‌ ئێزدیان هاتین، بابه‌ته‌كێ‌ ئالۆزه‌ وپێدڤی ب جورئه‌تێ‌ هه‌یه‌ و كێم نڤیسه‌ر دكارن ده‌رگه‌هێ‌ ڤی بابه‌تی بقوتن، چ ژكێم هه‌بوونا ژێده‌ر ودكیۆمێنتان یان ژی ژ ئالۆزیا بابه‌تی ب خۆ. هه‌ژی گۆتنێ‌ یه‌ ئه‌ڤ په‌رتۆكه‌ لێكۆلینه‌كا دیرۆكی، ئه‌كادیمی، دكیۆمێنتی یه‌ بۆ دیاركرنا مێژوویا راست یا ڤان فه‌رمانێن مه‌ ل سه‌ری دیاركرین.
* عه‌دنان زیان فه‌رحان، هه‌لگرێ‌ باوه‌رناما دكتورایێ‌ یه‌ د بارێ‌ دیرۆكا نوو وهه‌ڤچه‌رخ دا و قادر سه‌لیم شه‌مو ماسته‌ر ب دیرۆكا كوردی یا نوو وهه‌ڤچه‌رخ هه‌یه‌ ونهۆ هه‌ردوو مامۆستانه‌ ل كولیژا ئادابێ‌ زانكۆیا دهۆكێ‌.
معاينة صفحة البيانات الشخصي للعضو http://www.sharia.mam9.com

استعرض الموضوع السابق استعرض الموضوع التالي الرجوع الى أعلى الصفحة 
صفحة 1 من اصل 1